Čtyři žákyně z oboru Aranžér, původem z Ukrajiny, měly možnost se zúčastnit v rámci projektu Erasmus+ třídenního programu v termínu 23.-25.1.2023. Program zaměřený na storytelling a multimodální gramotnost se odehrával v překrásném francouzském letovisku Nice. V doprovodu dvou vyučujících tak naše žákyně poznaly nová místa, objevovaly francouzskou kulturu s uměním, procvičily si angličtinu. Žákyně se seznámily s dalšími vrstevníky, kteří přišli jako ony kvůli politické situaci do nové země, ve které museli začít nový život.

První den byl zaměřený na vzájemné seznámení s ostatními účastníky z partnerských škol z Portugalska, Estonska, Bulharska, Turecka a Litvy, pomocí dynamických aktivit jako je „lidské bingo“ či společné řešení hlavolamů. Následovaly prezentace partnerských škol. V rámci představení naší školy připravily aranžérky krátké videomedailonky o sobě a o učebním oboru. Na závěr rozdaly všem spřáteleným školám dárky v podobě textilních tašek s logem školy, které jsou potištěny texty žáků z literárních seminářů. Dále předaly propisky s motivem obrazů od Alfonse Muchy i sladkosti od české firmy Pedro. Tyto pozornosti měly mezi ostatními velký ohlas. V druhé části programu francouzští organizátoři připravili aktivity na rozvoj kritického myšlení a mediální gramotnosti. Partnerská škola z Estonska nám představila metodu a aktivitu s názvem Storytelling. Odpoledne patřilo kultuře a umění, kdy jsme navštívili Muzeum Marca Shagalla. Jeho velkoplošné malby jsou skutečně strhující.

Druhý den měla připravený divadelní workshop bulharská partnerská škola v prostorách bývalé továrny, která slouží v současnosti jako kulturní a coworkingový prostor. Aktivity byly rozmanité a zábavné a pomohly opět k vzájemnému poznání se mezi sebou. Před společným obědem jsme ještě absolvovali komentovanou prohlídku továrních prostor. Odpoledne patřilo kulturní procházce města a nákupům suvenýrů. 

Poslední den nás čekaly venkovní aktivity zaměřené na diskuse ke společenským tématům a závěrečná reflexe v překrásném parku s vyhlídkou na město a přístav Colline du Chateau. 

A po tomto programu jsme jeli na poznávací výlet do Monte Carla v Monaku. V Monte Carlu jsme viděli nejznámější kasino, přístav, největší oceánografické muzeum v Evropě a městský palác. Večer jsme na závěr pobytu ochutnaly i klasické francouzské dezerty. 

A jak se líbil program našim žákyním?

Program ve Francii se mi moc líbil. Za tři dny jsme viděly hodně míst, krásné architektury a památek. Seznámila jsem se s lidmi z různých zemí a byl to úžasně strávený čas.“

Daniela Y.,1.D

Moc se mi to líbilo. Mám mnoho krásných vzpomínek a potkala jsem skvělé lidi. Bylo zajímavé navštívit památky a dozvědět se o jejich historii. Líbily se mi melodie a hudba v tramvajích. To bylo cool.“

Alina D.,1.D

Mgr. Veronika Raubicová a MgA. Anna Jurecová

We thank Educademy Prague for inviting us to the project and we look forward to mutual enrichment within the support of the Erasmus+ program.