Naše škola se letos připojila k víc než tisícovce škol a knihoven, ve kterých se v předvečer narozenin Hanse Christiana Andersena pořádá noční program na počest slavného pohádkáře i jako podpora čtenářství.
Po vyučování se 1. dubna ve škole sešlo osmnáct žáků 2. C a 3. C, kteří velkou část programu připravili sami.
Ještě předtím ale proběhly dvě besedy se živými spisovateli. Prvním z nich byl Ota Kars, mj. autor biografie Tomáše Holého, za kterou dostal Magnesii Literu ‒ Kosmas Cenu čtenářů za rok 2018. Pan Kars přiblížil svoji profesní kariéru i to, jak se dostal k psaní, zavzpomínal na svého kamaráda, dětského herce Tomáše Holého, přečetl ukázky ze své místy lechtivé poezie i z nejnovější povídkové knížky Spratci. Po něm vystoupila Marcela Šedivá, učitelka češtiny a výtvarky na nedaleké základní škole Na Slovance a současně autorka Pohádky o upajdách. Kromě představení své knížky pro nás připravila i kvíz, který ukázal, jak dobře známe Andersenovy pohádky.
Pohádkovou část večera završil poslech pohádky Císařovy nové šaty. Letos 7. dubna to bude 185 let od jejího prvního vydání. Příběhem o neexistujících šatech odstartovala diskuse na téma pokrytectví a hyperkorektnosti ve společnosti ‒ žáci hledali argumenty pro a proti přebarvení mouřenína na obalu oblíbené čokoládové tyčinky, anonymity v diskusích na internetu nebo vybírání pokut za pozdní vrácení knížek do knihovny.
A pak už vypukla řada aktivit, které si vymysleli sami žáci a jejímž vyvrcholením byla hodinu po půlnoci Show. Nejvíce hlasů žáků získala hudební vystoupení ‒ hvězdou noci se stal Ondřej Arnošt, stříbro si odnesl Matyáš Nováček a bronz vyhrála Tereza Marková.
Podle zpětné vazby, kterou akci dali žáci prostřednictvím online dotazníku s možností anonymního vyjádření, první andersenovská noc získala celkové hodnocení 1,3 a většina hodnotících uvedla, že by příště přišli zase.
„Mně se Noc s Andersenem velmi, velmi líbila. Asi všechny její části nemohu ohodnotit na jedničku, ale byla skvělá. Hlavně show byla skvělá, skvělá, skvělá. Paní učitelka Lichancová s panem Fekarem se velmi vyznamenali a díky nim mám velmi skvělý zážitek a lepší vztahy a všechno dobré. Takže děkuji za to!!!“ uvedla například Maria Dvorníková.
„Chtěla bych hrozně moc poděkovat učitelům, kteří to zorganizovali, moc jsem si to užila a kdyby byla další možnost, rozhodně bych neváhaIa a zúčastnila se znova,“ napsala Aneta Vaňková.
Poděkování patří všem, kdo dorazili a aktivně se bavili, vedení školy za důvěru, že společně se žáky dokážeme akci zvládnout i partnerům, kteří akci podpořili: nakladatelství Albatros Media, Mladá fronta, Vašut, knihkupectví Kanzelsberger a agentuře e.vox.
Noc s Andersenem se v Česku pořádá od roku 2000, poprvé ji uspořádali v uherskohradišťské knihovně.
Barbora Lichancová, Zdeněk Fekar