Spojit třídy zaměřené na grafický design se studenty informačních služeb do jedné výpravy možná na první pohled působí jako nesourodý nápad. Pokud ale cílem je hornorakouské hlavní město Linec, je to skvělá kombinace.

Cíli totiž byly futuristické muzeum Ars Electronica Center a umělecká galerie Lentos. Obě instituce mají něco společného ‒ a není to jenom skutečnost, že sídlí naproti sobě, byť každá na jiném břehu Dunaje. AEC na pravém břehu spojuje technologie a vědu s uměním, zatímco výstavy v Lentosu jsou založené na propojování klasické tvorby s novými formami jako jsou multimédia a performance.

Studenti tak v praxi viděli, že pojem mediální produkce zahrnuje hodně širokou škálu lidské činnosti.

Ars Electronica nám mimo jiného ukázala, jak už teď je umělá inteligence každodenně součástí našich životů. Nutně to vede k otázkám, jaká bude naše blízká budoucnost. Velkým zážitkem byla zhruba půlhodinová projekce virtuální reality Deep Space 8K.

V Lentosu jsme zrovna zastihli multimediální výstavu Dotkni se přírody (Touch Nature) a tvorbu německého umělce Simona Wachsmutha. První expozice prostřednictvím děl mezinárodních umělců ukazuje ničivé důsledky lidské činnosti na zemský ekosystém ‒ není ale jenom stížností na současný stav, umělci se snaží nabídnout i řešení. Wachsmuth inspirovaný legendárním dílem Bertolta Brechta Matka Kuráž zobrazuje dopad násilí a války na člověka.