K moderní výuce angličtiny patří procvičování jazykových dovedností při interakci s cizinci, proto jsme rádi, že v rámci spolupráce s Educademy Prague můžeme v naší škole čas od času přivítat zahraniční učitele a zapojit je do výuky. Poslední taková akce se uskutečnila v úterý 17. ledna 2023.

Zavítalo k nám devět učitelů z turecké provincie Mugla, kteří do České republiky přijeli poznat naše školství a získat inspiraci. V naší škole strávili jen jeden den, ale o to intenzivnější program jsme jim připravili.  

Nejprve hosty čekala prohlídka školy, o kterou se postarali žáci 1. B Kamil Šárovec, Tereza Kadlecová a Jakub Lepší. Nicméně už před příchodem do školy se turečtí kolegové mohli o naší škole něco dozvědět, a to díky plakátu, který v aplikaci Padlet vytvořila třída 1.B. Výsledek jejich společné práce můžete vidět v galerii fotek. Zahraniční hosté v naší škole obdivovali především moderní učebny s technickým vybavením a všudypřítomné umělecké výtvory našich žáků.

Dalším bodem programu bylo setkání s ředitelkou školy Hanou Pavelkovou, koordinátorkou projektů Pavlínou Vočkovou a metodičkou prevence Lucií Juppovou. Po úvodním představení českého školského systému a jeho porovnání s tureckým, jsme se věnovali problémům, které nás, jakožto učitele, nejvíce tíží a společně jsme hledali možná řešení. Turečtí kolegové, zejména všichni přítomní angličtináři, velmi ocenili, že na výuku jazyků dělíme třídy na menší skupinky. To by si přáli i oni, nicméně ve většině tureckých škol tomu tak není.

O tom, jak je výuka v malých skupinkách efektivní a v čem je její hlavní přínos, se mohli sami přesvědčit, protože druhou částí celodenního programu byly hospitace. Kromě hodin anglického jazyka (vyučující Blanka Dostálová, Daniel Dřímal, Iva Šípková) mohli zavítat i do ICT (Anna Bocko Bartková) a odborných předmětů výtvarného oboru (Simona Blahutová). 

Věříme, že krátká návštěva splnila svůj účel a že hosté budou na naši školu rádi vzpomínat.

Pavlína Vočková