Školní rok 2016-17

Projektový den – Karel IV.

Žáci oboru KNC se stali aktéry 1. projektového dne pořádaného na naší škole. Téma bylo zvoleno s ohledem na významné historické výročí, které bylo po celý rok ve středu zájmu široké veřejnosti a je významnou součástí naší minulosti.
Pod vedením pěti pedagogů byl vytvořen stejný počet dílen, ve kterých si studenti zvolili na základě svého zájmu tematické zaměření, techniku a metodiku práce.  Žáci si tak mohli vyzkoušet vytvořit kvíz v aplikaci Kahoot, vyfotit selfie s významnou stavbou Nového Města a následně ho zapracovat do společného díla, připravit a osobně otestovat deskovou hru, ponořit se do heuristické činnosti při hledání odkazu Otce vlasti, či vytvořit obsáhlou a zároveň nápaditou didaktickou pomůcku do hodin dějepisu.
Výsledky jednotlivých workshopů byly poté prezentovány společně na závěrečném setkání, kde jsme se seznámili s výstupy jednotlivých dílen. Studenti si prohloubili nejen vědomosti, ale osvojili si i nové dovednosti, zkušenosti a zážitky. Byl naplněn i cíl projektového dne, kterým je především získání širšího pohledu na zvolenou látku a posílení mezipředmětových vztahů. Zároveň je kladen důraz na kreativitu, proaktivitu, seberealizaci a týmovou spolupráci.

Věříme, že tradice projektových dnů na SŠ Náhorní byla úspěšně zahájena!

Mgr. Pavla Jiříčková, Mgr. Pavlína Vočková, Bc. Soňa Fohlerová, Mgr. Veronika Ďaďová, Mgr. Martina Strnadová

[epa-album id=“5049″ show_title=“false“ display=“full“]

Cesta za poznáním děl slavného naivisty Celníka Rousseaua

crNárodní galerie v Praze ve spolupráci s pařížskou galerií Musée d‘ Orsay a dalšími významnými institucemi uspořádala výstavu děl francouzského naivisty Henriho Rousseaua označovaného často přídomkem Celník. Vzhledem k tomu, že se jedná o první výstavu tohoto slavného představitele naivního umění na našem území, byl plán letošní exkurze zřejmý již od září, kdy byla výstava zahájena.V rámci komentované prohlídky v paláci Kinských jsme měli možnost zhlédnout řadu děl od Rousseauových portrétů, zátiší přes naivní krajiny, alegorie až po jeho známé výjevy z džungle. Je třeba připomenout, že Národní galerie se mezi pořadatele této jedinečné výstavy zařadila díky tomu, že již od roku 1923 vlastní nejznámější autoportrét Rousseaua, jenž byl v minulosti zapůjčen například na výstavu do Paříže a Benátek. Výstava nám představila vedle Rousseauových děl i pestrou škálu umělců, kteří byli jeho přáteli či tohoto naivistu inspirovali anebo z něho sami vycházeli. Mohli jsme tak zblízka obdivovat Paula Cezanna, Pabla Picassa, díla pointilistů Paula Signaca a George Seurata anebo proslulé české umělce jako je Emil Filla, Jindřich Štýrský, Toyen apod.

Odcházeli jsme z prohlídky příjemně naladěni a doporučujeme přehlídku významných obrazů navštívit.

                                                                                                          4A1 a Martina Strnadová

Vánoční Bamberk 16. 12. 2016

Jako každý rok, stejně tak i letos, jsme se vydali na vánoční trhy do Německa. Navštívili jsme starobylé císařské a biskupské bavorské městečko v oblasti zvané Horní Franky. Bamberk tvoří největší historické jádro v Evropě, které se dochovalo v nepoškozené podobě dodnes. Prohlédli jsme si všechny jeho dominanty, které každoročně lákají velké množství turistů. Více jak tisíc let starý Dóm sv. Petra a sv. Jiří s proslulou jezdeckou sochou, Starý dvůr a Novou rezidenci, Starou radnici, jež svojí polohou na umělém ostrůvku budí zájem již po několik století. Cestou na Maxplatz s vánočními trhy jsme obdivovali desítky hrázděných domů, Malé Benátky u říčky Regnitz a mnoho dalšího. Francká oblast je proslulá i řadou kulinářských specialit, jako jsou cibule na všechny způsoby, chřest, rohlík zvaný Hörnla, vepřové ramínko v pivní omáčce s místním označením Schäuferla nebo „tekutá šunka“ Rauchbier, která se těší velké oblibě. Pivního moku totiž bamberští za rok vypijí neuvěřitelných 200 litrů na hlavu. Vánoční atmosféra sice postrádala sněhovou nadílku, ale voňavé brátvursty, vafle a perníčky nás nenechaly ani chvíli na pochybách, že Vánoce se už blíží.

V galerii se můžete podívat, jak se nám výlet vydařil

[epa-album id=“5074″ show_title=“false“ display=“full“]

Učitelé z Turecka u nás

indexV pondělí 5. prosince k nám místo čerta s Mikulášem zavítala návštěva zahraničních učitelů z Turecka, kteří jsou v Praze na vzdělávacím kurzu v rámci programu Erasmus+. Jednalo se o dva středoškolské učitele dějepisu, jednu angličtinářku a jednu učitelku z prvního stupně. Zúčastnili se celkem šesti vyučovacích hodin a také měli možnost prohlédnout si školu.Průvodkyněmi jim byly tři žákyně z oboru grafický design, a sice Lucie Paříková, Rafaela Safina (obě 1A1) a Hana Petržílková ( 2A1), který patřím pochvala za reprezentaci školy a výbornou angličtinu. Dále měli hosté možnost pohovořit si s našimi pedagogy o rozdílech mezi naším a tureckým školstvím. Inspirativní pro ně bylo kreativní pojetí výuky v humanitních předmětech a také nízký počet studentů ve třídě. Více se o jejich dojmech z návštěvy můžete dočíst ve zprávě, kterou nám společně s poděkováním za přijetí zaslala lektorka Katarina Jakšić.

School Visit to Prague Art School
Erasmus+ enables teachers from all around Europe to attend courses and exchange the experience with international teachers. On this occasion, the group of Turkish teachers came to Prague to attend the course Project Management: How to Make Your School International, and I, Katarina, am their lecturer from Croatia.
The first day of the project we had school visit to Prague high art school. We were happy to have such a hospitable treatment from the school’s teachers and students. Prague teachers prepared the full programme for us; firstly we had two English lessons held by Miss Vočkova, creative writing and English teacher. It was very interesting lesson; students were stimulated by using multimedia, and afterwards they had to complete creative tasks regarding the movie they watched. We noticed that there is a lot of interaction between teacher and students (student – based learning) which is something the educational courses put a lot of emphasis on. We were also pleasantly surprised by the level of English students had.
The second lesson was equally interesting;  Miss Strnadova, the art teacher prepared the lesson about the history of art. We learned about the Reniassance. The lesson was very dynamic and consisted of many different parts: power point presentation about the Renaissance, interactive game Who am I, watching educative video-song about the topic. Generally, we we were very impressed.
Art lesson was followed by coffee break where we exchanged experiences about working in different educational systems with Miss Vočkova and Miss Juppova, English teacher as well. We agreed on similar problems the schools have in different countries. After the coffee break, we went to round in school accompanied by teacher Juppova and several students. We were pleasantly surprised by exhibitions on the walls – it was project – based learning in practice.
The next lesson was another art lesson, but more practical one – it was calligraphy lesson held by teacher Viltova. We could observe the students who are very skilled in calligraphy writing. Teacher Viltova was very friendly and helpful, and she gave us a chance to try to write as well.
After art lesson, we had one lesson in Czech language – it was Czech and literature. We listened the interpretation of one contemporary text. It was also very interactive lesson. Literature lesson was followed by another English lesson held by Miss Marikova. Teacher Marikova included us, the guests,  in the lesson, and we participated along with the students. Since the students are fourth graders, they have to prepare for final exam that enables them to enter university.
English lesson was the last lesson in our school visit. We were impressed by the positive  atmosphere among the teachers and students. The day after, on the second day of the course, we had small activity regarding the reflection of school visit; teachers had task to brainstorm on what they especially liked about Prague school that they would like to adapt to their schools. They had a lot of ideas. I will mention some of them: relaxed atmosphere, students feel comfortable in school environment, showing projects on the school walls, teachers interacting with students, creative approach in the classroom, and the list is too long to say everything.

Thank you for being our hosts!

Katarina and Turkish team of teachers

[epa-album id=“4957″ show_title=“false“ display=“full“]

Designblok 2016

designblok

  1. – 31. října 2016 v prostorách Výstaviště Praha Holešovice proběhl již 18. ročník Designbloku.

I v letošním roce, navzdory podzimním prázdninám, jsme se svými studenty navštívili největší přehlídku designu ve střední Evropě Designblok 2016.

Tématem, které prolíná celou přehlídku, je Sport. „Když nemůžeš, tak přidej.“

„Design, stejně jako sport, je hra i tvrdá práce a bez spolupráce s výrobci, galeristy, obchodníky a bez dobrého zázemí sám designér nedokáže nic. A tak heslo Emila Zátopka zažil v praxi na vlastní kůži skoro každý úspěšný autor. Rok 2016 je navíc rokem olympiády, i proto jsme vybrali téma Sport jako ústřední motiv osmnáctého ročníku,“ říká Jana Zielinski, ředitelka Designbloku.

„Deignblok nás nezklamal a těšíme se na příští ročník“ říkají naši studenti.

Workshop v Europrintu

europrint-titulkaStudenti grafického designu 14. listopadu 2016 navštívili Europrint, společnost která nabízí komplexní řešení pro zákazníka v oblasti polygrafie. Je jednou z nejmodernějších tiskáren v České republice. Na workshopu jsme se seznámili s praktickou ukázkou výroby tiskovin od A do Z, dále jsme měli možnost vidět tisk na moderních rotačních a archových tiskových strojích, knihařské zpracování – vazba V1, V2, V4, V8 a speciální úpravy finálního produktu – výsek, ražba, laminování, lakování, twin wire,…

Společnost Europrint nám umožnila nevšední zážitek, mohli jsme si na vlastní kůži vyzkoušet, co zažívá denně grafik pracující v agentuře věnující se polygrafii.

[epa-album id=“4751″ show_title=“false“ display=“full“]

Malířský kurz Nečtiny Hrad 2016

titulkaStudenti 3.A2 absolvovali malířský kurz v malebném místě Hrad Nečtiny. Každoroční kurz malby v plenéru se letos vydařil nejen díky krásnému počasí a kouzelnému místu v krajině. Děkuji studentům za příjemnou atmosféru a zodpovědné pracovní nasazení.

Třídní učitelka Mgr. Tereza Juřinová

[epa-album id=“4231″ show_title=“false“ display=“full“]

Vzdělávací seminář v Terezíně

tere27 žáků 2. – 4. ročníku oboru KNC se zúčastnilo dvoudenního vzdělávacího semináře v Památníku Terezín. Během několika přednášek, komentovaných prohlídek a workshopů se blíže seznámili s historií ghetta, Malé a Hlavní pevnosti, Modlitebny a repliky mansadry.
První den pobytu navštívili mimo jiné expozici Muzea ghetta a Magdeburských kasáren, Židovský hřbitov a krematorium. Odpoledne zpracovávali ve dvou skupinách téma Školákem v protektorátu, kde mohli nahlédnout do reality nacistického totalitního režimu v Protektorátu Čechy a Morava. Večer završila nabitý program projekce filmu Vyšší princip.
Druhý den si studenti prohlédli Malou pevnost, areál bývalé věznice, kde se dozvěděli mnoho zajímavých informací o perzekuci českého národa za nacistického režimu během 2. světové války. Posledním cílem exkurze byla dobrodružná cesta podzemním systémem Hlavní pevnosti s osobitým průvodcem. Zde si každý vyzkoušel náročnou orientaci ve spletitých chodbách jedinečného fortifikačního systému v srdci Evropy.
Ve fotogalerii se můžete dozvědět více…

[epa-album id=“4218″ show_title=“false“ display=“full“]

Imatrikulace aranžérů

uvodniV pondělí 26. 9. 2016 proběhla v Obecním domě v Praze slavnostní imatrikulace žáků prvních ročníků oborů středního vzdělání s výučním listem. Slavnostní akt zapsání nových žáků řemeslných profesí v hlavním městě Praze proběhl za předsednictví radní hlavního města Prahy pro oblast školství a evropské fondy Ireny Ropkové. Slavnostní slib, žáci skládali do rukou viceprezidenta Hospodářské komory České republiky Romana Pommera. V předsednictvu rovněž usedl předseda Výboru pro výchovu a vzdělávání Patrik Nacher. Za naši školu byli slavnostně přijati žáci třídy 1.D, obor Aranžér. Věříme, že tento slavnostní krok jim přinese nejen kladnou motivaci ke studiu zvoleného oboru.

 

 

[epa-album id=“4911″ show_title=“false“ display=“full“]

Adaptační kurs 1. ročníku

poledni_kameny2Adaptační kurz 1.C se uskutečnil v Jizerských horách od 5. do 7. září 2016.
Začínající studenti oborů Ekonomika a podnikání a Informační služby se mohli navzájem lépe poznat zejména při náročných, ale překrásných turistických výstupech na nejkrásnější místa Jizerských hor. Navštívili jsme mimo jiné:
Kočičí kameny – skalnatá vyhlídka na údolí říčky Smědé s výstupem po vytesaném schodišti jištěném zábradlím
Vodopády Černého potoka – kamenitá pěšina téměř pralesem k divokému vodopádu
Hajní kostel – náročný dlouhý výstup strmým svahem zakončený vytesaným schodištěm a žebříkem na kamenný útvar s nádherným výhledem
Frýdlantské cimbuří – legendární zubatá a rozeklaná vyhlídka, na které se po vylezení po žebříku musíte pohybovat opatrně.
Polední kameny – nejvyšší vrchol naší výpravy, s výhledem do širokého okolí a na vrcholovou skalku Jizery a rozhlednu Smrk. Část výstupu po strmé skále je osazena kramlemi a jištěna řetězem.
Velký Štolpich – jeden z nejkrásnějších českých vodopádů
Ořešník – vyhlídka s možná úplně nejnáročnějším turistickým výstupem v naší vlasti, po strmém schodišti, které připomíná spíše Frodovu cestu do Mordoru z Pána Prstenů.
Ani večer jsme nezaháleli a zábavnou formou her rozvíjeli strategické myšlení a fyzickou zdatnost studentů.
Adaptační kurz rozhodně splnil veškerá očekávání, studenti prokázali velkou fyzickou zdatnost, odhodlání překonat sami sebe při strmých výšlapech na skalní věže i slušné vychování. Věříme, že jim jejich úvodní motivace vydrží během studia na naší škole.

Petr Pecha, Dalibor Mik                     V Praze dne 14. 9. 2016

[epa-album id=“4147″ show_title=“false“ display=“full“]


Školní rok 2015-16

Den otevřených dveří na Velvyslanectví Německa

23.června 2016 pořádalo Velvyslanectví Německa v Praze Den otevřených dveří. Naši studenti 1.a 3. ročníku oboru KNC byli u toho a mohli se tak podívat do prostor, které nejsou veřejnosti běžně přístupné. Z balkonu, odkud před 27 lety ministr zahraničí Hans Dietrich Genscher změnil 12 slovy tisícům uprchlíků z NDR život, pohlédli do krásně upraveného parku. Aktivně se zúčastnili pestrého programu, každý podle svého zájmu. Možnosti byly opravdu pestré: animace Tandemu, workshop ARD studia Praha, Živá knihovna, setkání s velvyslancem, sprotovní aktivity a spousty stánků se zajímavostmi o spolkových zemí Německa, kultuře a cestování. Ve fotogalerii se podívejte, jak si tento krásný letní den užili!

[epa-album id=“3585″ show_title=“false“ display=“full“]

Maturitní ples

titulkaLetošní maturitní ples, který byl symbolickým loučením čtvrtých ročníků se školou, se konal 2. března 2016 v Národním domě na Vinohradech. Ke slavnostní atmosféře přispělo nejen prostředí, ale také nezvykle elegantní maturanti, kteří se společně se svými vyučujícími oddali kouzlu výjimečného večera. Mimo šerpování se všichni těšili na půlnoční překvapení maturantů, kteří nás přesvědčili o tom, že ani v době přípravy na maturitní zkoušku neztrácejí humor, nadhled a dobrou náladu. Kromě maturantů se na parketu v úvodu večera objevili žáci prvních ročníků, kteří byli stužkováním uvedení do středoškolského života a zároveň měli možnost přemýšlet o tom, jak bude za tři roky vypadat jejich maturitní ples. Pomyslné žezlo bylo úspěšně předáno a nezbývá než doufat, že stejně úspěšně jako ples dopadne všem maturantům i maturitní zkouška.

[epa-album id=“3135″ show_title=“false“ display=“full“]

Tulipánový měsíc

ikona tulipán2016Projekt Amélie o. s. ČR centra pro onkologicky nemocné. V měsíci únoru 2016 se naše škola, pod vedením ředitelky Ing. Pavelkové již třetí rok účastnila projektu Tulipánový měsíc. Žáci výtvarných oborů pod vedením Mgr. Havlíčkové a žáci oboru ekonomika a podnikání pod vedením Ing. Čupové vytvořili a předali výtvarná díla paní ředitelce Michaele Čapkové Amélie o. s. na pobočce Praha 8. Cílem projektu je zpříjemnit pobyt onkologicky nemocným na lůžkových odděleních. Díky této spolupráci se naši žáci blíže seznámili s problematikou onkologicky nemocných.

[epa-album id=“3152″ show_title=“false“ display=“full“]

 

Naši žáci publikují v časopise Nový polygon

m_tit
Žákyně třídy 1B oboru knihkupecké a nakladatelské činnosti mají své literární příspěvky v 6. čísle (prosinec 2015) časopisu nový POLYGON

Jmenovitě: Karolína Kosová, Zuzana Al-Chalabi, Anita Dančová, Hedvika Pártlová
Pojďme se začíst, …Texty samotné

Scherbenpark

V rámci filmových projekcí, které Goethe institut pravidelně pořádá pro žáky středních škol, jsme navštívili se studenty 3.B+4.B oboru KNC film Střepy v parku v původním znění s titulky. Snímek byl natočen podle bestselleru Aliny Bronsky a zavedl nás do prostředí panelákových ghett na okraji Stuttgartu, kde sedmnáctiletá Saša žije svůj život plný zvratů, zklamání a křivd. Snímek poutavou formou zachytil život teenagerů a jejich snů. Součástí projekce byl i podrobný rozbor díla a problematiky imigrantů na následné hodině němčiny.
leden 2016                                                                                                                    Mgr. Pavla Jiříčková

[epa-album id=“2764″ show_title=“false“ display=“full“]

Christkindlesmarkt Nürnberg (18. prosince)

Letos vyrazili němčináři na největší vánoční trh v Německu – do Norimberku. Ve městě perníku a proslulých klobás jsme obdivovali pohádkovou symbiózu středověkých staveb se všudypřítomnými vánočními stánky. Žáci se při prohlídce města mohli kochat jedinečnou architekturou chrámů, hrázděných domů i současných děl jako například bronzovou sochou Dürerova zajíce. Z hradeb císařského hradu jsme pohlédli do kraje stejně jako řada římských císařů, kteří zde dříve pobývali. Zvláště zajímavým dojmem pro nás byl orloj, jenž je součástí Frauenkirche na Hauptmarktu. Jen jednou za den, v pravé poledne, mohou návštěvníci zhlédnout 7 kurfiřtů při své cestě kolem Karla IV., který je s tímto městem neodmyslitelně spjat. Výlet lze i navzdory nepřízni počasí hodnotit jako nezapomenutelný a myslím, že nejeden z nás se do tohoto skvostného města rád v budoucnu vrátí.
Mgr. Pavla Jiříčková
[epa-album id=“2463″ show_title=“false“ display=“full“]

SCHOLA PRAGENSIS 2015 (26. – 28. listopadu)

Ve dnech 26. – 28. 11. 2015 se naše škola prezentovala na veletrhu pražských středních škol v Kongresovém centru na Vyšehradě. Zájemci měli možnost získat informace o studijních oborech, přijímacím řízení a životu školy. Ve čtvrtek a pátek proběhla výtvarná dílna pro žáky základních škol, kde si mohli vyrobit záložku do knihy. V rámci stánku se návštěvníci setkali i s pracemi studentů oboru Grafický design a na videu mohli zhlédnout interiéry a exteriéry školy a v neposlední řadě i práce jiných oboru na naší škole.
[epa-album id=“2532″ show_title=“false“ display=“full“]

Výstava S Náhorní nahoru – Galerie Čakovický zámek (21. října-10. listopadu)

Ve středu 21.10.2015 proběhla vernisáž výstavy S NÁHORNÍ NAHORU. Výstava je situována do podkrovní galerie čakovického zámku a představuje práce studentů oboru Grafický design. Koncept výstavy představuje spojení technického světa a světa přírody. Tomu byl také podřízen výběr a následná instalace výtvarných artefaktů. Kromě plošných prací, jako jsou malby či grafika se návštěvník může setkat i s prostorovou tvorbou. Například v podobě stylizovaných figurín či prostorových poutačů.
[epa-album id=“2439″ show_title=“false“ display=“full“]

Vyšehrad (9. listopadu)

Cílem procházky po dominantách Prahy bylo seznámit studenty s památkami Vyšehradu ve spojitosti s dějinami českého národa v kontextu umění v oblastech architektury, sochařství, malířství a literatury. Studenti byli aktivně zapojeni do tohoto úkolu. Byli rozděleni na skupiny a ve skupinách měli za úkol nastudovat si a seznámit spolužáky s jednotlivými lokalitami Vyšehradu, zajímavostmi, které se k daným dominantám pojí. Část okruhu okomentovali vyučující. V rámci vycházky byla naplánovaná i návštěva gotického sklepení s expozicí zaměřenou na dějiny Vyšehradu a návštěva kasemat se sálem Gorlice kde se nacházejí originály soch z Karlova mostu.
[epa-album id=“2477″ show_title=“false“ display=“full“]

DESIGN BLOK 2015 (22. října)

Ve čtvrtek 22.10. 2015 se třídy oboru Grafický design a Propagace, zúčastnily Design bloku na výstavišti v pražských Holešovicích. Studenti měli jedinečnou příležitost setkat se prostorem Průmyslového paláce a především se současnou designovou špičkou. Studenti měli možnost konfrontace vlastních prací s pracemi již renomovaných umělců a odborníků. Mohli tak získat cenné znalosti do předmětů jako je plošná či prostorová tvorby, navrhování, výstavnictví aranžování, výtvarná příprava, písmo či dějiny umění.
[epa-album id=“2515″ show_title=“false“ display=“full“]

Adaptační kurs třídy 1B a 1C v Turnově (30. září – 2. října)

Třídy 1.B a 1.C se na konci září zúčastnily adaptačního kurzu, který se konal v srdci Českého ráje. Jeho cílem bylo bližší seznámení se s novým kolektivem. Kromě seznamovacích her a aktivit měli studenti možnost zažít zdejší krajinu během půldenního pěšího výletu po přírodních krásách a historických památkách Českého ráje se zastávkami na hradě Valdštejn, zámku Hrubá Skála a s procházkou po pískovcovém skalním městě. Mezi hlavní body programu patřilo také poznání historického centra Turnova a návštěva Muzea Českého ráje. Vybrané fotky z kurzu najdete níže ve fotogalerii.
[epa-album id=“2552″ show_title=“false“ display=“full“]

Adaptační kurs třídy 1A1 a 1A2 (září)

Ne všichni jsme z Prahy…
Seznamovací kurz studentů 1. ročníku oboru Grafický design proběhl v Praze. I zde se dají najít zákoutí, která vás osloví a vytvoří jedinečnou atmosféru pro navazování nových přátelství, která mohou přetrvat i po skončení studia na naší škole.
[epa-album id=“2492″ show_title=“false“ display=“full“]

Mezinárodní projekt – Vzájemné setkávání (21. -25. září)

V krajině – výstava žáků 3. a 4. ročníku gr. design (září -říjen)

Malířský kurs Česká Skalice – třída 4A (září)

Malířský kurs Manětín – třídy 3A1 a 3A2 (září)

[epa-album id=“2570″ show_title=“false“ display=“full“]


 Školní rok 2014-15

Dílna tvůrčího psaní(únor 2015)

Na únor 2015 přichystala naše škola ve spolupráci s pobočkou Městské knihovny v Praze Stodůlkách dílny tvůrčího psaní pro žáky 9. tříd ZŠ. Během devadesátiminutového workshopu si žáci vyzkoušeli různá kreativní cvičení a získali zpětnou vazbu od učitelů tvůrčího psaní ze SŠ Náhorní.
[epa-album id=“1706″ show_title=“false“ display=“full“]

Maturitní ples (únor 2015)

Právě probíhajícím maturitám předcházel ples, který byl symbolickým loučením čtvrtých ročníků se školou. Konal se 25. února 2015 v Národním domě na Smíchově. Ke slavnostní atmosféře přispělo nejen prostředí, ale také nezvykle elegantní maturanti, kteří se společně se svými vyučujícími oddali kouzlu výjimečného večera. Mimo šerpování se všichni těšili na půlnoční překvapení maturantů, kteří nás přesvědčili o tom, že ani v době přípravy na maturitní zkoušku neztrácejí humor, nadhled a dobrou náladu. Kromě maturantů se na parketu v úvodu večera objevili žáci prvních ročníků, kteří byli stužkováním uvedení do středoškolského života a zároveň měli možnost přemýšlet o tom, jak bude za tři roky vypadat jejich maturitní ples. Pomyslné žezlo bylo úspěšně předáno a nezbývá než doufat, že stejně úspěšně jako ples dopadne všem maturantům i maturitní zkouška.

Hanin kufřík (únor 2015)

Projektu se zúčastnili žáci 1.-4.ročníku oboru KNC s cílem blíže se seznámit s osudy židovských dětí a jejich rodin na území Protektorátu Čechy a Morava. Kromě zajímavé přednášky, vlastního pátrání v dokumetech pěti konkrétních příběhů a následné prezentaci zjištěných poznatků mezi nás přišel pamětník z Osvětimi, pan ing. Pavel Werner. Ve svém poutavém, téměř dvouhodinovém vyprávění nám přiblížil události, které sám před 70 lety v Birkenau zažil. Jeho vzpomínky na doktora Mengeleho, běžný život ve vyhlazovacím táboře, či na pochod smrti byly opravdu strhující.

Badatel – tradice, obyčeje a zvyky Židů (leden 2015)

Ve vzdělávacím centru Židovského muzea v Praze strávili žáci 1.B velmi pestré dopoledne. Náplní byla nejen přednáška o zajímavostech ze života a tradic Židů, ale i interaktivní program ve skupinkách, kde se všichni blíže seznámili s průběhem šabatu, pesachu, židovské svatby a dalších. Nechyběla ani komentovaná prohlídka Starého židovského hřbitova, Pinkasovy a Staronové synagogy. Jak se exkurze zdařila, můžete posoudit na následných fotografiích.

Linzer Weihnachtsmarkt (prosinec 2014)

Tak jako každý rok, i letos jsme se vypravili za hranice, abychom před vánočními svátky na vlastní oči zjistili, jak se slaví advent u našich německy mluvících sousedů. Tentokrát jsme zavítali do hlavního města Horních Rakous – do Lince. Ačkoliv počasí spíše připomínalo jarní období, byli jsem mile překvapeni, co všechno tohle malebné městečko na Dunaji svým návštěvníkům v předvánočním čase nabídne.

Mezinárodní výstava (listopad 2014)

plakát
19. listopadu 2014 byla v budově Střední školy Náhorní slavnostně zahájena výstava prací žáků naší školy a žáků Stredné umelecké školy Ladislava Bielika ze slovenských Levíc. Na vernisáži, které se zúčastnil celý pedagogický sbor Střední školy Náhorní a zástupci pedagogů z Levíc promluvily Ing. Lívie Jančoková ředitelka slovenské školy a Ing. Hana Pavelková ředitelka Střední školy Náhorní. Tato mezinárodní výstava se koná v rámci projektu Erasmus+ KA1 Inovativne v grafike. Přijměte pozvání na tuto zajímavou výstavu. Atmosféru vernisáže zachytil ve svých fotografiích Mgr. Kaliba.
[epa-album id=“787″ show_title=“false“ display=“full“]

Prager deutsche Literatur (říjen 2014)

Na konci října se němčináři 2.B a 3.B oboru KNC vydali na tematickou procházku Prahou. Téma znělo: Po stopách německy píšících židovských autorů v Praze na přelomu 19. a 20.století. Žáci si přiblížili nejen specifika doby v oblasti kultury a literatury, ale i zjistili, kde se autoři jako Kafka, Kisch, Brod, Reinerová, Werfel, Meyrink a mnoho dalších nejraději scházeli, žili a tvořili.


 

Školní rok 2013-14

Meißen 2013 – Weihnachtsmarkt (prosinec 2013)

I letos jsme se rozhodli během tradičních vánočních trhů zůstat v Sasku a vydali se do města porcelánu – do Míšně. Bohužel nám celou dobu propršelo, ale i tak jsme viděli, co jsem chtěli. Rodinný vánoční trh v centru města, výrobu cibuláků, ochutnali jsme místní Bratwurst a zahřáli se Glühweinem… Kdeže loňské sněhy drážďanské jsou?


 

Školní rok 2012-13

Dresden 2012 – Weihnachtsmarkt

Říká se, že drážďanské vánoční trhy patří v Sasku k nejhezčím, proto jsem se rozhodli ověřit toto tvrzení na vlastní oči. Počasí bylo jak z pohádky, sněhová peřina dosedla krátce před naším příjezdem, sluníčko také sem tam vykouklo, takže nic nebránilo tomu, abychom se prošli Florencií na Labi a nechali na sebe působit kouzlo Vánoc ve spojení s všudypřítomnou historií. Es war wirklich toll!

Avantgarda 2012

[epa-album id=“230″ show_title=“false“ display=“full“]

Malířský kurz 2012

[epa-album id=“235″ show_title=“false“ display=“full“]

Školní rok 2011-12

Lyžařský kurz 2011

[epa-album id=“314″ show_title=“false“ display=“full“]

Malířský kurz 2011

[epa-album id=“222″ show_title=“false“ display=“full“]