Život před sto lety

Významné výročí vzniku naší republiky bylo skvělou příležitostí pro uskutečnění netradiční akce, která propojila naše dva projekty spolufinancované programem Erasmus+. Ten první, který běží již od loňského roku, se zaměřuje na podporu aktivního občanství našich žáků (Učením tebe rozvíjím sebe). Druhý je sice literární (Učme se číst, čtením se učme), ale zároveň se dotýká i společné historie Čechů a Slováků.

Naším cílem bylo připomenout vznik Československé republiky a zároveň umožnit prvákům se mezi sebou lépe poznat. Sedm zapojených učitelů připravilo rozmanité dílny, do kterých se žáci mohli s předstihem zapisovat. Měli opravdu široký výběr: legionáři, móda, životní styl, architektura včetně  návštěvy významných prvorepublikových objektů.

Akci jsme naplánovali na 25. října a požádali jsme Mgr. Pavlínu Toporskou z Domu zahraniční spolupráce o patronát. Po slavnostním zahájení v osm hodin se jednotlivé skupiny rozutekly do terénu, aby načerpaly inspiraci a informace pro práci na výstupech. Nejvíce žáků zavítalo do Obecního domu, který si vybraly hned dvě vyučující. Skupina Mgr. Pavly Jiříčkové absolvovala prohlídku v českém jazyce, zatímco žákům v doprovodu Mgr. Lucie Juppové se dostalo výkladu v angličtině. Naopak nejméně návštěvníků se vydalo s Mgr. Dagmar Kuželovou do prvorebublikových vil, které mají limitovanou kapacitu. Nečekané překvapení měla přichystané Ing. Jana Maříková, která po výstavě „Hana Podolská“ v Umělecko-průmyslovém muzeu vzala svůj „tým módních návrhářů“ do prvorepublikové Lucerny na dobrou kávu. Atmosféra starých časů tak chutnala ještě o něco lépe.  Workshopy MgA. Simony Blahutové a MgA. Lukáše Vydry byly pro zdatné chodce, kterým nevadilo sychravé počasí. Aspoň se žáci po hodinové vycházce těšili zpátky do školy, kde se v teple pustili do práce na výstupech.

Patronka dne Mgr. Pavlína Toporská sice obcházela jednotlivé dílny, ale zároveň stíhala být i členkou jednoho soutěžního týmu ve workshopu Mgr. Pavlíny Vočkové zaměřeném na módu a ženské časopisy, na který se neplánovaně sešel lichý počet žákyň. Vše tedy nakonec klaplo, jak mělo.

V závěru projektového dne jsme se vzájemně seznámili s výstupy. Viděli jsme didaktické pomůcky, módní návrhy, mapy, titulní stránky časopisů, umělecké koláže i powerpointové prezentace. Vedoucí workshopů byli s prací žáků a průběhem celého dne velmi spokojeni. Na netradičně strávený den budeme všichni rádi vzpomínat a už teď se těšíme na další.

Pavlína Vočková

A co na projektový den říkají samotní žáci?

Potěšilo, že jsme měli možnost se dostat do Obecního domu. Díky tomu projektovému dni jsem zjistila více o naší minulosti.

„Přidělená“ paní profesorka (MgA. Simona Blahutová) předčila všechny má očekávání.

V průběhu výstavy (Hana Podolská) jsme měli zajímavé zadání, díky kterému jsme se dozvěděli spoustu věcí o šatech tehdejší doby a o tom, co v tu dobu bylo „in“.

Měli jsme možnost seznámit se s ostatními prváky, což se nám za normálního školního dne moc nenaskytne.

Pozitivně mě to překvapilo, moc se mi líbil nápad vytvořit obálku vlastního časopisu s fotkou jedné z nás.

Čas před samotnou prezentací se táhl jako med z lednice a po ní se nám ulevilo.

Prohlídce v angličtině jsem rozuměla. 

Šlo o to poznat se a myslím si, že jsem si na téhle škole našla i kamarádky z jiných oborů. Moc se mi líbí, jaké aktivity na škole máme.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *