Vinen, nevinen, částečně vinen?

Do Goethe institutu chodí naši žáci na filmy v původním znění s titulky pravidelně již mnoho let. V rámci jednoho školního roku vybíráme dva filmy, jeden spíše oddechového žánru, druhý historickým přesahem, který vybízí k hlubšímu zamyšlení.
Snímek V labyrintu mlčení se zabývá tématem pro Německo stále živým – vypořádáním se kolektivní vinou a osobním zapletením do nacistických zločinů. Ačkoliv se jedná o inscenované drama, drží se dílo řady reálných událostí, postav a jejich osudů. Ať už jsou to známé Osvětimské procesy těmi, kteří se podíleli na chodu „továrny na smrt“, nebo role generálního prokurátora Fritze Bauera, který si vytkl za cíl trestně právní zpracování zločinů národního socialismu a povýšil tento úkol na společensky diskutované téma. Díky tomu byly mimo jiné později válečné zločiny prohlášeny za nepromlčitelné a nacističtí zločinci mohou dodnes stanout před soudem bez ohledu na svůj věk.

Následná diskuze k filmu byla pro žáky 4.B nejen pestrá, ale i obohacující ve smyslu rozšíření znalostí probíraného tématu na hodinách dějepisu.
16. ledna 2019 Mgr. Pavla Jiříčková

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *