Univerzitní město Olomouc

Vzhledem k tomu, že jsme z důvodu epidemiologických opatření museli opakovaně odložit plánovaný výjezd do slovenské Rožňavy a nakonec byla tato akce nahrazena on-line aktivitami, rozhodla se koordinátorka projektu „Učme se číst, čtením se učme“ Pavlína Vočková připravit pro skupinu nejaktivnějších studentů listopadový výjezd do univerzitního města Olomouc.
Programově jsme propojili řadu předmětů včetně odborné praxe, účastnice navštívily několik výstav, absolvovaly komentovanou prohlídku památek historického centra, měly možnost nahlédnout do několika univerzitních budov a dozvěděly se zajímavosti o možnostech a formách vysokoškolského studia. Vzhledem k jejich odbornému zaměření byla naplánovaná také prohlídka univerzitní knihovny, která sklidila oprávněný aplaus.
Celou exkurzi hodnotím jako velice přínosnou a těší mě, že to není jen můj názor, což potvrzují níže uvedené komentáře studentek.

Dagmar Kuželová

SÁRA

Když nám paní učitelky Kuželová a Vočková oznámily, že bychom v rámci projektu vyrazili na pár dní do Olomouce, měla jsem trošku smíšené pocity. Nevěděla jsem, jestli mě to zaujme, neměla jsem představu, jak by to vypadalo.  Nakonec jsem ale, přes všechny drobné překážky, byla ráda, že se tento výjezd uskutečnil. Cesta byla pohodová a klidná a z nádraží jsme na hotelu byly za chvilku. Jelo nás nakonec sedm; šest studentek a jedna paní učitelka, konkrétně paní Kuželová. Bylo mi moc líto, že nemohla vycestovat i paní Vočková, ale doufáme, že někdy jindy budeme mít šanci vyjet někam společně. Ubytování bylo oku lahodící jak zvenčí, tak uvnitř. Ačkoli jsem se obávala společného pokoje, nakonec to vůbec ničemu nevadilo; naopak nás to sblížilo.  Hned v den příjezdu jsme navštívily Univerzitu Palackého, prošly jsme fakulty, seznámily se s prostředím a atmosférou olomouckého studentského života. Natolik mě to zaujalo, že zvažuji svá nadcházející studia zrealizovat právě tam. Měly jsme velmi příjemnou průvodkyni (studentku UP), která nám ráda odpověděla na všechny dotazy a představila nás i doc. Valovi, zástupci vedoucí katedry. Byl nám ještě ukázán univerzitní obchod, kde měli vše, co vás jen napadne s logem školy. Třešničkou na dortu ovšem byla univerzitní knihovna, která nás všechny tak uchvátila, že bychom tam bývaly nejraději strávily celý den. Náš výlet do Olomouce zahrnoval i návštěvu výstavy Alfonse Muchy a měly jsme štěstí, že 17. 11. byl volný vstup do Vlastivědnéno muzea, které bylo neskutečně rozmanité, hodně věcí jsem se v něm dozvěděla. Mimo jiné jsme samozřejmě navštěvovaly památky, jako Kostel sv. Michaela nebo olomoucké kašny a ke každému z míst jsme si něco zajímavého přečetly. Celé město na mne dýchalo láskou a kulturou (a syrečky). Výjezd byl pro mě stoprocentně velkým přínosem a jsem nadmíru spokojená a vděčná, že se mohl uskutečnit.

ÁĎA

Výlet do Olomouce se mi velice líbil. Nikdy předtím jsem toto město nenavštívila, takže jsem nevěděla, co mám čekat, ale mile mě překvapilo. Krásná architektura, vše je blízko, přátelští lidé a velké množství obchodů s knihami. Okouzlil mě také Tichý křik, u kterého jsme se na nějakou chvilku zasekli, nebo Štrúdlárna. Jídlo zde měli moc dobré a to já tedy opravdu umím ocenit. Byli jsme se podívat na Filozofické fakultě univerzity Palackého a ta mi naprosto vyrazila dech. Knihovna se studovnou předčily má očekávání a už v prvních vteřinách jsem se tam viděla. Prostory školy jsou pěkně zařízené. Vypadalo to, že každý obor má přesně to, co potřebuje, a společenské místnosti s kolejemi pojmenovanými dle Harryho Pottera mému uchvácení rozhodně neubraly. Výsledkem je, že si sem na fakultu podám přihlášku.  Abych také nezapomněla, tak náš pokoj byl famózní. Skvěle využitý prostor, nemačkaly jsme se na sobě, krásný nábytek a také díky tomu jsem se rychle zabydlela.  Paní profesorka Kuželová byla skvělým společníkem a doufám, že i ona s námi byla tak ráda jako my s ní. 

KAČKA

Výlet do Olomouce byl pro mě neskutečně moc důležitý. Bylo to krásné zakončení dlouholetého projektu, na kterém jsme si všichni dali záležet.  Moc výletů jsme kvůli epidemii neměli a já jsem se na tento neskutečně moc těšila. Je docela hezké, že jsme začínali střední školu výletem (adaptačním) a končili tímhle výletem. Olomouc byla úžasná. Ta knihovna a antikvariáty a památky byly naprosto kouzelné a považuju ho za nejlepší výlet, který jsem měla se školou.

ELI

Náš výlet do Olomouce byl opravdu výjimečný. Nejenom že jsme bydlely v úžasně zařízeném hostelu s pohodlnými matracemi a přenádhernou koupelnou a že jsme snědly spoustu dobrých zákusků, ale také jsme ještě měly tu možnost navštívit Univerzitu Palackého, její knihovnu a fakulty. To bylo opravdu zajímavé, získala jsem tím spoustu nových informací, rozšířila si obzory a nadchlo mě to ke studiu vysoké školy.

KIKI

Na výletě do Olomouce se mi líbilo snad vše. Ať už to byla návštěva muzea, katedrály svatého Václava nebo i samotný hostel, kde jsme byly ubytované. Kdybych ale měla vybrat jen jednu věc, určitě bych nezapomněla zmínit návštěvu univerzity, univerzitní knihovny a představení fakult. Díky tomu jsem teď víc motivovaná k přípravě na vysokou školu. 

NATY

Olomouc na mě zapůsobila celá velmi nádherně. Kouzelná univerzita, univerzitní knihovna, plno krásných obchodů, občerstvení a mnoho dalšího. Výlet byl úchvatný, doprovázel ho super kolektiv plný smíchu, debat a přátelství. Jsem velmi vděčná, že se výlet mohl konat. Univerzita na nás navíc ohromně zapůsobila, takže se tu možná za rok všechny setkáme.