Slovenští autoři a čeští čtenáři

Jako součást projektu „Učme se číst, čtením se učme“, na kterém spolupracujeme se slovenskou školou, jsme v rámci předmětu tvůrčí psaní uskutečnily anketu, jejímž cílem bylo zjistit, zda jsou u nás čteni slovenští spisovatelé. Zeptaly jsme se na to 43 lidí ve věku 18 – 74 let. Nejprve nás zajímalo, zda dotyčný slovenské spisovatele vůbec zná. Teprve když se nám dostalo kladné odpovědi, a to ve 23 případech, pokračovaly jsme otázkami na oblíbeného slovenského autora či knihu.
Některé z nás kladly otázky v blízkém okolí (kamarádi, rodina), jiné – a nutno říci, že ty odvážnější – se pustily do ankety na docela neobvyklých místech. Magda neváhala oslovit recepční ve studiu jógy či účastníky narozeninové párty, kde jedna respondentka chválila sbírku básní Úpenlivé ruky. Věrka zpovídala dokonce zdravotní sestřičku v nemocnici, která si vzpomněla na Kollárovu Slávy dceru. Obsahově nejbohatší odpovědi nasbírala Dita, která se ptala jedné češtinářky a pak také zaměstnanců antikvariátu, kam chodí každé úterý na praxi.
Odpovědi obsahovaly některá jména autorů, se kterými jsme se setkaly během dubnových workshopů v Rožňavě. Byl to například sběratel lidových pohádek Pavol Dobšinský, kterého zmínila bývalá gymnaziální učitelka, nyní knihovnice. Také padlo jméno současného autora detektivek Dominika Dána, který je – a to dost překvapivě – oblíbeným spisovatelem babiček dvou z nás. Dalším překvapením bylo také to, že Čachtickou paní uvedli respondenti jen třikrát. Čekaly jsme mnohem větší zastoupení u tak populárního díla. Také jsme si myslely, že někdo jako slovenského autora uvede (nutno předeslat že mylně) Roberta Bryndzu, který je původem Brit a nosí příjmení slovenského partnera, se kterým vstoupil do registrovaného partnerství.
Tak a kdo tedy byli autoři, jejichž jména se vyskytla v odpovědích nejčastěji? Na prvním místě se umístil Ladislav Mňačko, za ním Jožo Nižnánský a Jan Kollár. Pro některé byla tato aktivita podnětem k tomu něco si od slovenských autorů konečně přečíst. Třeba pro Katku, která díky anketě narazila na spisovatele Juraje Červenáka, od kterého mají v rodinné knihovně hned několik knih. Tak hurá do čtení!
žákyně 4B2 a Pavlína Vočková