Projekt středověká řemesla

Projekt středověká řemesla a činnosti, který vznikl během distanční výuky spíše náhodou, sklidil u žáků kupodivu největší úspěch, a to i přes jeho velkou časovou náročnost.

Cílem bylo studenty navést na skutečnost, že řada slov, vlastních jmen, či příjmení, která běžně používáme, má spojitost se středověkými řemesly a konáním v té době. Napadlo vás někdy, kdo byl vlastně prachař, bradýř, husák, prasečkář a další? Kolik Bečvářů, Korbelářů, Kolomazníků, Uhlířů a Neckářů znáte, a mnohdy ani oni sami neví, že původ jejich jména je spojen s řemeslem dávných předků.

Mezi 24 žáků 1.B se rozdělilo celkem asi 80 středověkých činností obživy. S některými si na první dobrou mnozí nevěděli rady, ale vzali to jako výzvu, a i když knihovny byly zavřené, poradili si. Kde nepomůže obligátní nejmenovaný zdroj nezdroj, jistí to anglické stránky, které mají odpověď snad na vše.

Výstupem byly slidy s jednotlivými řemesly doplněné stručnou charakteristikou, obrázky a zajímavostmi, což se stalo zlatým hřebem projektu. Šlo především o propojení původního s dnešním. Sečtělí jedinci vyrukovali s lidovými rčeními, pranostikami či příslovími. Jiní propojili středověká řemesla s geografickými pojmy, další pak se sportem, politikou, vědou a mnoha dalšími oblastmi našeho života.

Zpracovaná řemesla byla nakonec prezentována v online hodinách na discordu, kde studenti nejen prezentovali, diskutovali, ale i sami hodnotili.

Na některé z ukázek jejich práce se můžete podívat v galerii.