Poznávání Prahy jinak

V předvánočním čase se třída 4A1 vydala na nevšední prohlídku centra Prahy v rámci projektu Pragulic, který poskytuje veřejnosti a školám procházky s lidmi bez domova. Vzhledem k tomu, že je v hlavním městě život na ulici tíživým tématem, je cílem tohoto projektu nejen pomoci bezdomovcům s návratem do běžného života, ale také přiblížit občanům život těchto lidí a zejména měnit rozšířené stereotypy týkající se bezdomovectví.

V rámci komentované prohlídky se nás ujala Zuzka a provedla nás z Náměstí Republiky na Hlavní nádraží. Bezprostřední průvodkyně nejprve vyprávěla o své minulosti a zejména o osmnáctileté drogové závislosti. V rámci svého osobního příběhu nás na řadě zastávek seznámila s pražskou drogovou scénou a jejím vývojem od počátku devadesátých let do současné doby. Kromě toho byla exkurze zaměřená na problematiku žen bez domova, prostituci, neziskové organizace Rozkoš bez rizika a Naděje. Zuzka ochotně odpovídala na otázky žáků a zároveň se jich ptala na názory ohledně bezdomovectví.

Komentovaná procházka byla přínosem nejen z hlediska informací a příběhů, o které se s námi Zuzka podělila, ale zároveň i vhodným preventivním programem pro mladé lidi. Akce také přispěla k podpoře aktivního občanství, na které se jako škola zaměřujeme ve dvouletém projektu Učením tebe rozvíjím sebe.

Jak vnímali procházku žáci, je možné zhlédnout níže v přiložených příspěvcích.

I když byla procházka a přednáška zaměřená spíše na drogy, líbila se mi. Nebylo to klasické: „Neberte drogy, je to špatný.“ Dozvěděli jsme se hodně osobních zážitků tzv. narovinu. Bylo to upřímné a bez přikrášlení. Já osobně si neumím představit, že bych skončila na ulici nebo drogově závislá.

Míša Fialová

Zuzka mi ukázala, že není tak jednoduché se dostat z drogové závislosti. Nevěděla jsem, že jsou lékaři pro bezdomovce. Dozvěděla jsem se informace o neziskové organizaci Rozkoš bez rizika. Zuzka mluvila na „plnou hubu“ a to se mi nejvíce líbilo. Byla velmi otevřená.      

Monika Borůvková

Prohlídka byla velmi dobrá a netradiční. Je zajímavé vidět drogovou závislost očima někoho, kdo tímto vším prošel. Průvodkyně Zuzka byla příjemná a přímočará. Odpovídala upřímně na vše, co dotazující potřebuje.

Viktorie Lukášová

Jedinečný a nezapomenutelný zážitek, který donutí člověka dívat se na svět úplně jinak. Děkujeme za to Zuzce.

Nataliya Klymyuk

Jako průvodkyni jsme měli Zuzku. Myslím, že nám všem ukázala jiný pohled na společnost a každý jsme si z prohlídky odnesli zážitek a možnost přemýšlet o této problematice i trochu jinak. Děkujeme!

Vanda Kyzlinková

Martina Strnadová, 4A1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *