Oberlausitz

V rámci pravidelných jednodenních historicko – poznávacích exkurzí do zemí našich sousedů jsme se tentokrát vydali do Horní Lužice, oblasti, která po dlouhá staletí patřila k našemu území. U Lužických Srbů jsme navštívili dvě nejvýznamnější města, téměř stotisícový Zhořelec na řece Nise a  čtyřicetitisícový Budyšín na řece Sprévě.
Ve Zhořelci/Görlitz jsme si prohlédli historické centrum, které patří k nejzachovalejším komplexům na území celého Německa. Čítá téměř čtyři tisíce kulturních památek, kterým vévodí samozřejmě Peterskirche a domy Dolního a Horního tržiště. Ačkoli lehce pršelo, nepřízeň počasí neubrala nic na kráse jedinečného architektonického komplexu.
V Budyšíně/Bautzenu nás již provázely sluneční paprsky, a tak dojmy z lužické metropole byly maximálně umocněny. Naskytl se nám pohádkový pohled na historické jádro obehnané hradbami, doplněné dominantami města, což jsou hrad Ortenburg, Stará vodárna a kostel sv. Michala. Nenechali jsme si ujít návštěvu Peterského dómu, který je raritou, neb se jedná o tzv. simultaneum, kde v rámci jednoho svatostánku jsou dvě konfese – katolíci a luteráni dohromady. Další zajímavostí města je „šikmá“ věž zvaná Reichenturm a radnice, která ve své době sloužila jako centrum Šestiměstí založeného Karlem IV. Tříhodinový pobyt v lužickém dvojjazyčném městě uzavřela romantická procházka z hradu do údolí k řece Sprévě a domečku čarodějnic, který jako jediný ve středověku odolal požáru města.
Exkurze k našim sousedům byla tentokrát nejen obohacením znalostí z historie, ale i lingvisticko poznávacím rozšířením povědomí o našich slovanských předcích žijících na území německé spolkové země Sasko.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *