Na návštěvě v Europrintu

Ve středu 5. června 2019 jsme se společně s panem profesorem Krausem vydali do tiskárny Europrint, která se nachází v pražských Košířích a její budovy budí mezi místními domečky či paneláky poměrně pozornost.

Brzy po příchodu k recepci se nás ujala milá slečna, která nás vzala do malé zasedací místnosti, kde se s námi přivítala, Europrint nám krátce představila (zmínila i to, že tiskárna patří mezi největší v rámci České republiky) a následně se nás už ujali dva průvodci, kteří si nás rozdělili na dvě půlky a pomalu jsme zamířili přímo do provozu. V tu chvíli se většina z nás cítila jako Karlík, když poprvé vkročil do Wonkovy továrny na čokoládu – spousta obrovských strojů, palety plné knih, kontejnery s nepoužitelnými potištěnými papíry, tisíce výtisků jakéhosi magazínu putujících zrovna nad našimi hlavami… někdo by to nazval rájem na zemi.

Nejprve jsme se s našim průvodcem podívali do oddělení DTP, tedy do předtiskové přípravy. Tam se kontrolují příchozí dokumenty (nejčastěji v .PDF), ze kterých se následně vytvoří tiskové desky. Pomocí těchto desek se nakonec potisknou archy, ze kterých se nakonec vytvoří knížka.

Následně jsme už vkročili do samotného provozu. Myslím, že nebýt průvodce, který nám povídal o jednotlivých strojích, docela rychle bychom se tu ztratili. Rotační stroj, plochý tisk, stroj na šití vazby… všechny stroje, o kterých jsme se buď bavili nebo alespoň zmínili v hodinách nakladatelství či v dějinách knižní kultury. Velkým překvapením pro mnoho z nás byly obrovské barely/kontejnery, které byly naplněny tiskovou barvou a byly označeny jedním ze čtyř písmen CMYK. Snad jenom jeden stroj z těch všech jsme neměli možnost vidět spuštěný, a to zrovna stroj na knížku vazby V8, který se zrovna to ráno porouchal, ale jak se říká – není každý den posvícení.

Z exkurze jsme si odnesli spoustu nových informací o tom, jak funguje tisk, kolik stojí vytisknout takovou publikaci třeba v nákladu 1 000 kusů. Někteří žáci taktéž za aktivitu dostali knížku či praktický diář na příští školní rok (s lenochodem, který krásně vystihuje tolik z nás).

Děkujeme Europrintu a taktéž panu profesorovi Krausovi, že nám tuto exkurzi umožnili a my se tak mohli dozvědět něco nového ze světa tisku. A třeba se někteří z nás v budoucnu do Europrintu podívají pracovně.