Hodina dějepisu jinak

V rámci významného historického výročí spojeného se vznikem Československa zavítali naši žáci 3. a 4. ročníku oboru KNC do netradičního pojízdného muzea zvaného legiovlak.
Již třetím rokem jezdí tato souprava třinácti vagonů po celé republice. Ve vybraných městech Čech a Moravy zastaví na jeden až tři týdny a nabídne zájemcům nezvyklou podívanou. Těpluška, broněvik, poštovní, zdravotní, krejčovský, filmový, ale i štábní, velitelský a další vagony vás na chvíli přenesou do doby, kdy naši dobrovolci, jak se v té době legionáři nazývali, brázdili „nekonečné“ prostory Transsibiřské magistrály. Kromě reálných artefaktů, které jsou součástí každého vagonu a dokonale dokreslí atmosféru, se od průvodců oděných do replik legionářských stejnokrojů dozvíte řadu zajímavosti nejen z boje naší první armády, ale i z jejich každodenního života. Některé z vystavených exponátů si lze po dohodě s bratrem průvodcem osahat, či dokonce vyzkoušet. Díky přehledně zpracovaným nástěnným panelům, jež visí v každém vagonu a informují o té které dějinné události, získáte velmi dobrý přehled o legiích za první světové války a krátce po ní.
Myslím, že na takto pojatou hodinu dějepisu v terénu v duchu schola ludus studenti jen tak rychle nezapomenou a snad si z ní i více odnesou!                Pokud budete mít zájem dozvědět se něco nového z naší historie, neváhejte, vlak stojí na nádraží v Dejvicích do 18. listopadu tohoto roku.

1.11. 2018                                                                                                                                                          Mgr. Pavla Jiříčková

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *