Devátý ročník literární soutěže ČAPKOVINY zná své vítěze

Ve čtvrtek 28. 04. 2022 se uskutečnilo ve společenském sále Rezidence RoSa slavnostní vyhlášení vítězů již devátého ročníku celostátní literární soutěže Čapkoviny aneb Žijeme s knihou, kterou pořádá Střední škola designu a umění, knižní kultury a ekonomiky Náhorní. Soutěž se konala pod záštitou Ing. Mariany Čapkové, MBA, předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání Zastupitelstva hlavního města Prahy.

Po dvou „covidových“ letech jsme se tak mohli konečně tváří v tvář setkat s mladými autory a ocenit jejich talent, představivost a fantazii.

Zadáním letošního nadmíru úspěšného ročníku byla povídka na téma „Měl jsem psa a kočku“, které oslovilo více než čtyři stovky žáků základních škol a studentů škol středních, čímž jsme překonali i mimořádný výsledek z minulého roku.

Na základě tohoto neobyčejného zájmu o naši soutěž jsme se rozhodli rozdělit slavnostní vyhlášení na dvě části podle soutěžních kategorií (zvlášť pro žáky 2. st. ZŠ a nižších stupňů víceletých gymnázií a zvlášť pro studenty SŠ a gymnázií) a umožnit tak dvojnásobnému počtu soutěžících prožít tento den s námi. Výsledek však předčil naše očekávání, protože společenský sál residence RoSa naplnil bezezbytku svou kapacitu dvakrát za sebou.

Měli jsme tu čest zde přivítat nejen členy odborné poroty, ale též čestné hosty jako Mgr. Pavla Mandyse, literárního a filmového kritika a spoluzakladatele a spoluorganizátora výročních knižních cen Magnesia Litera, a dále členy Společnosti bratří Čapků Mgr. Olgu Rohelovou, Annu Kubíčkovou a Tomáše Kubíčka, který je též předsedou Klubu bratří Čapků v Trutnově.

Paní ředitelka Ing. Hana Pavelková přivítala všechny přítomné, přečetla pozdrav od Ing. Mariany Čapkové, poděkovala všem účastníkům soutěže za jejich krásné a zajímavé literární příspěvky a vyzdvihla nadčasový význam díla Karla Čapka, k jehož odkazu se naše škola hlásí.

Ceny všem vítězům letošního ročníku soutěže Čapkoviny předávala paní ředitelka společně s Mgr. Pavlem Mandysem.

Kompletní seznam vítězů je k dispozici v přiložené výherní listině.

V pestrém programu, kterým provázela Mgr. Bronislava Svobodová, vystoupili mimo jiné žáci ZUŠ Štítného z Prahy 3 s happeningem „Rybaření“, člen chodského lidového souboru a hráč na dudy Mgr. Daniel Dřímal, zazpívala Terezie Benešová a zahrál a zazpíval člen pražské kytarové kapely Dukla Mgr. Lukáš Vydra společně se studentkou Agátou Lejčkovou.

Všem oceněným gratulujeme a věříme, že budou ve své tvůrčí činnosti pokračovat. Zároveň děkujeme všem, kteří se do soutěže zapojili. Jsme rádi, že jsou mezi námi lidé, kteří jsou aktivní, kreativní a účastní se zajímavých projektů nad rámec svého studia.

             organizační tým literární soutěže Čapkoviny

Čapkoviny 2022 – výherní listina