Baterku dej a poslouchej

Dne 4. 12. 2018 se na naší škole, v učebně 26, konala ekologicko-hudební akce, na kterou bylo symbolické vstupné jedna vybitá baterie.
Baterie u vstupu vybírali žáci z 3.D a žáci z 1.N se zasloužili o plakáty a propagaci akce. Žáci z 2. B udělali rozhovor s jedním z účinkujících a napsali článek.
Paní zástupkyně Ing. Radka Zahrádková Ph.D. měla proslov o škodlivosti baterií vyhozených do normálního odpadu a představila nám nové koše na baterie, které vyrobili žáci z 3. D. Tito žáci také vyzdobili třídu ve vánočním duchu.
Poté vystoupil pan učitel MgA. Lukáš Vydra, který zazpíval pár písní jeho kapely a předvedl hezký pěvecký výkon za doprovodu kytary. Dále pan učitel pozval na scénu studentku z 3. B Veroniku Maťkovou, která se krátce představila a zazpívala několik písní svých oblíbených autorů. Záhy jí vystřídal student 3. D Bruno Pechan, který také zahrál a zazpíval. Publikum ocenilo každého účinkujícího potleskem.

Pro tuto příležitost si žačky Hasková a Hantlová připravily rozhovor s panem učitelem Lukášem Vydrou:

Co vás přimělo souhlasit s vystupováním na této akci?

Myslím, že samotný smysl akce je dobrý. Určitě je dobrý dělat něco pro zachování planety. Chovat se ekologicky a tak.

-Máte kladný postoj k recyklaci, třídíte odpad vy sám?

Třídím, ale je to vlastně docela obtížný, protože nemám v domě ani v blízkosti kontejnery na tříděný odpad. Ale snažím se, dokonce se teď snažím žít šetrně a nepoužívat tolik odpadů.

-Jak jste se ke zpívání dostal, věnujete se mu již od malička, nebo až v posledních letech?

Začal jsem docela dost pozdě, až na střední škole. Já jsem se od malička zajímal o hudbu, miloval jsem jí poslouchat, ale nikdy mě nenapadlo, že bych já sám mohl zpívat nebo na něco hrát. Až na střední škole jsem začal rapovat. U toho rapovaní mi vadilo, že jsem odtržený od tý samotný hudby. Já jsem ale od malička psal a potom mě bavilo rapovat, protože jsem tam nemusel umět zpívat a hrát. V podstatě stačilo psát texty a nějak to rytmicky přednášet, ale časem mě to mrzelo, že si tu hudbu nevytvářím sám a přišlo mi nejjednodušší pořídit si kytaru a naučit se na ní a pak už to šlo postupně. Začal jsem míň rapovat, víc zpívat, a hrát trošku na klávesy. Začal jsem se učit v hudebních programech, skládat, psát a aranžovat písničky.

-Takže se zpíváním a hraním jako takovým, jste začal až na vysoké škole?

Ano, až na vysoké škole. 

-Jaké skladby na akci zazní a proč jste vybral právě tyhle?

Budou to takový dva bloky z těch písniček ode mě, aby to bylo pestřejší. Jelikož mám dvě kapely a tvořím v angličtině i češtině, budou to dvě vystoupení po sobě. Snažil jsem se to vybrat podle toho, aby to šlo dobře zahrát, protože některý písničky jsou napsaný rovnou pro kapelu, takže bez ní, v akustický verzi jsou nehratelný, nebo to nezní tak hezky.

-Kdo vás zná, ví, že máte dvě kapely – Duklu a Mayen, ve kterých zpíváte a píšete texty. Řekl byste, že je jednodušší hrát sám, nebo ve více lidech?

Nevím, jestli jednodušší, ale určitě mnohem zábavnější je hrát s kapelou.  Já jsem začínal sám. S kapelou Mayen to byl takovej můj soukromej projekt. Hrál jsem všechny nástroje a pak jsem to nahrál do počítače. Na koncertech mi sice teda hrály všechny nástroje, ale na pódiu jsem stál sám a vlastně mě to moc nebavilo. Až s tou kapelou to dostalo takový dynamičtější rozměr a víc energie, takže rozhodně radši hraju s kapelou. A možná je to nakonec i jednodušší, protože někdy jsou ty živý bicí tak hlasitý, že když vám ujede prst na kytaře, tak se to v tom ztratí.

-Máte trému?

Zatím ne. Jediný, co se trochu bojím, je, že mě nebude slyšet, protože mam slabší hlas a jsem zvyklej zpívat do mikrofonu.

 -Když už jsme u té trémy, na naší škole učíte již druhým rokem. Máte, nebo měl jste někdy trému na hodinách?
Měl jsem na začátku, když jsem nastupoval, protože jsem před tím nikdy neučil. Myslím, že ale tréma není nic špatnýho, naopak člověk se pak aspoň snaží. O to víc jsem se pak připravoval na hodiny, abych tu trému nemusel mít.

-Inspiruje vás nějak práce ve škole, při psaní vašich textů?

 To bych úplně neřekl. Ty texty jsou z osobního života a škola je přece jenom moje práce, ale určitej vliv to na to má. Od ty doby co učím, dělám asi poprvé v životě práci, která mi přijde smysluplná, která mě baví a která mi zároveň dává dostatek času na hudbu

Žáci 2. B

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *